Dlaczego Polacy Wybierają Zakup Zamiast Wynajmu?

Obecnie rynek wynajmu mieszkań w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany, wpływając na ceny, dostępność i preferencje najemców. Po stagnacji związanej z pandemią COVID-19, rok 2024 przynosi ożywienie widoczne w liczbie ofert i rosnącym zainteresowaniu wynajmem. W miastach wojewódzkich średnie stawki najmu ulegają korektom, co daje najemcom większe pole manewru.

Stabilizacja gospodarcza, rosnące wynagrodzenia i lepsza dostępność kredytów hipotecznych sprawiają, że wiele osób wybiera zakup własnego mieszkania. Programy rządowe, jak Bezpieczny Kredyt 2% i zapowiadany Kredyt #naStart, dodatkowo wspierają ten trend. Zmieniają się też preferencje najemców – coraz większą rolę odgrywają udogodnienia, takie jak miejsca parkingowe, klimatyzacja czy nowoczesne wyposażenie, które wpływają na wysokość czynszów.

Dlaczego aktualnie bardziej stawiamy na zakup, a nie wynajem?

Obecnie wiele osób decyduje się na zakup mieszkania zamiast wynajmu z kilku kluczowych powodów. Po pierwsze, lepsza dostępność kredytów hipotecznych sprawia, że finansowanie zakupu staje się bardziej osiągalne. Banki oferują kredyty na korzystniejszych warunkach, co zachęca do zakupu. Po drugie, programy rządowe, takie jak Bezpieczny Kredyt 2% oraz zapowiadany Kredyt #naStart, wspierają nabywców, oferując preferencyjne warunki i dopłaty. Wreszcie, stabilizacja gospodarcza i wzrost dochodów Polaków zwiększają zdolność finansową wielu osób, co umożliwia im realizację marzeń o własnym mieszkaniu zamiast płacenia za wynajem.

Co dalej z rynkiem najmu?

Prognozy na drugą połowę 2024 roku zakładają dalszy spadek cen najmu, zwłaszcza w dużych miastach. Obserwujemy już teraz korekty cen w miastach wojewódzkich, gdzie średnie stawki spadły poniżej 3500 zł miesięcznie. W Warszawie średnia kwota najmu wynosi około 4800 zł, natomiast w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu około 3000 zł.

W serwisie Otodom liczba odwiedzin wzrosła o 1,5% miesiąc do miesiąca i 21% rok do roku, a w miastach takich jak Łódź, Kraków i Warszawa odnotowano znaczące wzrosty zainteresowania​​. Zwiększona podaż mieszkań daje najemcom większy wybór, co może prowadzić do dalszych spadków cen najmu.

Najemcy w miastach wojewódzkich mogą liczyć na stabilizację lub niewielkie spadki czynszów, co jest korzystne w kontekście obecnej inflacji. Warto również zauważyć, że mieszkania z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak miejsca parkingowe czy klimatyzacja, nadal cieszą się dużym zainteresowaniem i mogą utrzymać wyższe stawki najmu.

Mało chętnych na duże mieszkania

W IV kwartale 2023 roku zanotowano znaczący spadek nastrojów na rynku mieszkań większych niż kawalerki, ocena spadła o 8,7 pkt. Mieszkania 1-pokojowe również odczuły spadek, choć nieco mniejszy, o 7,3 pkt. Najemcy preferują kawalerki oraz mieszkania 2- i 3-pokojowe w cenie do 500-800 tys. zł. Problemem pozostaje nierównowaga między podażą a popytem na takie mieszkania. Duże mieszkania trudniej znaleźć chętnych, co skutkuje dłuższym czasem oczekiwania na najemców i większymi przerwami w zyskach dla właścicieli​​.( Źródło: Otodom)

Najbardziej pożądane udogodnienia przez najemców

Najemcy coraz częściej poszukują mieszkań z dodatkowymi udogodnieniami, które podnoszą komfort życia. Najbardziej pożądane są miejsca parkingowe, które wyprzedzają nawet takie udogodnienia jak balkony, ogrody, klimatyzacja, tarasy czy windy. Miejsce postojowe w mieszkaniu na wynajem jest szczególnie cenione w miastach takich jak Poznań, Wrocław i Warszawa.

Wpływ dodatkowych udogodnień na stawki najmu

Dodatkowe udogodnienia mają znaczący wpływ na wysokość czynszów. Według danych Cenoskopu Otodom miejsce postojowe może zwiększyć wycenę mieszkania nawet o 2-3% za mkw. Klimatyzacja również podnosi stawkę najmu, w Trójmieście nawet o 6 zł/mkw., co stanowi około 10% wyższe opłaty. Inne udogodnienia, takie jak zmywarka, mogą podnieść wartość lokalu o 2-3%, a aneks kuchenny zamiast osobnej kuchni o 1-2%.

Dzięki tym udogodnieniom mieszkania stają się bardziej atrakcyjne dla najemców, co przekłada się na wyższe czynsze i mniejsze przestoje w wynajmie.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Developergo Sp. z o.o. z siedzibą przy Mickiewicza 48 lok. 205, 15-232 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres kontakt@developergo.pl… czytaj więcej