Rewolucja w nieruchomościach: koniec użytkowania wieczystego

Likwidacja użytkowania wieczystego nie powinna być niespodzianką dla nikogo, kto choć w niewielkim stopniu śledzi newsy z branży nieruchomości. Nasz ustawodawca już kilka lat temu wprowadził przepisy ułatwiające nabywanie gruntów użytkowanych w tej formie na własność. I wtedy mogło to dla wielu być pewnym szokiem. Dziś, kiedy znamy wstępne szczegóły a projekt ustawy został przyjęty przez rząd, niewątpliwie kończy się w tym obszarze pewna era…

Premier, ogłaszając zmiany, podkreślił, iż ustawodawca w pewnym sensie dokonuje likwidacji kolejnego z reliktów po czasach komunistycznych. Jesteśmy podobno jedynym krajem w Europie, który wciąż stosuje taką formę zarządzania nieruchomościami państwowymi. Według wstępnych wyliczeń rządowych, na nowych przepisach może skorzystać nawet pół miliona użytkowników wieczystych. Jak będzie w rzeczywistości? Jak zwykle, czas pokaże. 

Samorządy i Skarb Państwa są właścicielami licznych nieruchomości, które od 1961 roku zostały przekazane różnym podmiotom w użytkowanie wieczyste (na okres 99 lat). Korzystanie z państwowego gruntu kosztuje użytkownika całkiem sporo – zwłaszcza w obliczu dość sporych podwyżek w ostatnim czasie. Podmioty traktują najczęściej nieruchomość jak własną – inwestując w nią, eksploatując budynki i utrzymując je w doskonałym stanie technicznym, natomiast do 2019 roku nie można było mówić o własności takiej nieruchomości. A dziś – w obliczu zaprojektowanych zmian, ta możliwość staje się powszechna i stosunkowo prosta do urzeczywistnienia. 

Organy publiczne nie będą miały możliwości odmówić, jeżeli użytkownik wieczysty złoży wniosek dotyczący nabycia nieruchomości na własność – i to jest ta rewolucyjna zmiana. Co ważne – będzie to prawo, a nie obowiązek użytkownika. Zaprojektowano też dość atrakcyjne warunki nabycia nieruchomości: w przypadku jednorazowego wykupu ma to być kwota odpowiadająca wysokości 20 dotychczasowych opłat rocznych. Dla podmiotów, które nie będą w stanie zapłacić jednorazowo, otwiera się możliwość zapłaty w ratach (maksymalnie dziesięciu) – wówczas łączna kwota będzie wyższa (ale może sięgać maksymalnie 25 dotychczasowych opłat rocznych). 

Oczywiście, Skarb Państwa nie jest bezinteresowny. W ciągu roku od wprowadzenia nowych przepisów ustawodawca spodziewa się solidnych zastrzyków finansowych, pochodzących właśnie ze sprzedaży nieruchomości znajdujących się dziś w użytkowaniu wieczystym. Mówi się o kwotach rzędu 2 – 3 miliardów złotych (dodatkowo kwota 1-2 miliarda złotych zasilić miałaby kasy samorządów). 

Nowe przepisy nie obejmą gruntów niezabudowanych oraz tych, które są dziś przeznaczone na rodzinne ogródki działkowe – chyba, że umowa trwa min. 10 lat i samorząd wyrazi zgodę na taką transakcję. 

Podmioty zainteresowane przekształceniem użytkowania wieczystego na własność powinny uważnie śledzić proces legislacyjny i nie zwlekać zbytnio ze złożeniem wniosku o wykup takiej nieruchomości. Będzie to można zrobić w terminie nie dłuższym niż w ciągu roku od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Oczywiście, zespół Developergo jest zawsze na posterunku i zawsze wie pierwszy, kiedy i co trzeba zrobić i dla swoich klientów jest gotów podjąć niezbędne działania. Dlatego piszcie, dzwońcie, pytajcie i proście o pomoc. 

Wspólnie damy radę 🙂

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Developergo Sp. z o.o. z siedzibą przy Mickiewicza 48 lok. 205, 15-232 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres kontakt@developergo.pl… czytaj więcej