Czy warto kupić nieruchomość zabytkową?

Nieruchomości zabytkowe cieszą się niesamowitym zainteresowaniem historyków, turystów, archeologów, genealogów, czasem pisarzy i poetów – o ile z zabytkiem wiąże się jakaś mega legenda albo co najmniej sensacyjna plotka. W niektórych miastach do fanów takich nieruchomości dołączają się bliżej nieznani pirotechnicy, zwłaszcza jeżeli teren jest atrakcyjny komercyjnie. Inwestorzy są zainteresowani jakby mniej. Z czego to wynika? Przecież to miejsca z duszą, które opowiadają często bardzo ciekawe historie. A przynajmniej opowiadałyby – gdyby nie ząb czasu, wgryzający się często dość mocno i z zaangażowaniem w cegły, pamiętające starą dobrą murarską szkołę. 

Nieruchomość zabytkowa jest jak zwierzak domowy dla siedmiolatka. To przede wszystkim obowiązek. Trzeba o niego dbać i we wszystkich sprawach uzyskiwać akceptację „dorosłego” – którym w przypadku zabytków jest najczęściej pan z wąsem, nazywany miejskim konserwatorem tychże. Dla inwestora, który ma na zbyciu pokaźne ilości złotówek, taka relacja nie do końca jest komfortowa. Pojawia się tutaj chłodna zadyma nad wyższością korzyści w zestawieniu z niedogodnościami. A tych jest całkiem niemało: przede wszystkim ustawowy obowiązek utrzymania nieruchomości w stanie, który nie powoduje zmniejszenia jej wartości. Po drugie – jakiekolwiek remonty, przebudowa czy działania istotnie wpływające na pierwotny wygląd muszą obligatoryjnie być wykonywane pod dyktando konserwatora zabytków. W efekcie to nie właściciel staje się więc osobą decyzyjną i to nie on w pełni włada taką nieruchomością – co w oczywisty sposób wpływa ostatecznie na decyzje zakupowe.

Aby te wszystkie minusy nie przysłoniły jednak plusów, trzeba wspomnieć o niezaprzeczalnych korzyściach, jakie wynikają z posiadania nieruchomości zabytkowej. Większość z nich leży w warstwie wizerunkowej. Inwestorzy, którym zależy na pewnej ponadczasowej wartości, zyskującej z każdym rokiem, nie zastanawiają się ani chwili nad zakupem zabytku. Prestiż, rozpoznawalność, zainteresowanie przeróżnych organizacji pielęgnujących historię oraz dostęp do środków finansowych przeznaczanych przez państwo na ochronę zabytków – to argumenty nie do przeoczenia. W zestawieniu z utrudnieniami, które dotyczą ewentualnej eksploatacji, te atuty wydają się warte wzięcia pod uwagę.

 DeveloperGo to zespół wszechstronny i doświadczony i tego typu transakcji również się nie boi 🙂 Najciekawszymi, które dotyczą nieruchomości zabytkowych – na pewno się pochwalimy! 

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Developergo Sp. z o.o. z siedzibą przy Mickiewicza 48 lok. 205, 15-232 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres kontakt@developergo.pl… czytaj więcej