ODBIÓR TECHNICZNY – najczęstsze wady techniczne, rzeczy które koniecznie trzeba sprawdzić.

Kiedy budowa dobiega końca przychodzi czas na odbiór techniczny mieszkania. Moment przekazania nam kluczy przez dewelopera jest niewątpliwie bardzo ważnym etapem w procesie zakupu nieruchomości. Pomimo towarzyszącym nam emocji warto wykorzystać ten czas w sposób racjonalny i dobrze się do niego przygotować.

Odbiór techniczny mieszkania ze specjalistą czy samemu?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby odebranie mieszkania w towarzystwie osoby, która zajmuje się tym na co dzień. Koszt takiej usługi wynosi zwykle kilkaset złotych (często zależy on od metrażu). W takim przypadku odbiór mieszkania będzie bardzo szczegółowy. Będziemy też wiedzieli które usterki są niedopuszczalne i kiedy nie powinniśmy podpisywać protokołu odbioru technicznego mieszkania. Jeżeli jednak nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów warto jest wziąć ze sobą osobę, która kiedykolwiek odbierała nowe mieszkanie i ma o tym jakieś pojęcie.

Jak się przygotować do odbioru technicznego mieszkania?

Umawiając się na spotkanie w celu odbioru mieszkania, wybierz taki termin abyś miał zapas czasu i mógł wszystko na spokojnie sprawdzić.  Aby odbiór mieszkania miał sens i został przeprowadzony dokładnie powinniśmy zarezerwować na niego ok. 2-3 godziny. Kolejną ważną rzeczą jest to aby odbył się w ciągu dnia. Światło dzienne gra tu ogromną rolę. Warto też pamiętać, że zimą ciemno robi się znacznie szybciej. W świetle dziennym dużo łatwiej będzie nam wyłapać wiele usterek. Ponadto trzeba pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa w mieszkaniu nie będzie prądu, a odbiór w świetle latarki mija się z celem.

Co ze sobą zabrać?

Po pierwsze – dokumenty, na podstawie których jesteśmy w stanie zweryfikować zgodność projektu ze stanem faktycznym. Zabieramy więc ze sobą umowę deweloperską wraz ze wszystkimi załącznikami. Najważniejszy dla nas będzie plan mieszkania i opis standardu w jakim powinny być wykonane poszczególne pomieszczenia. Po drugie – przyrządy do mierzenia. Tu nie może obyć się bez  miarki (min. 5 m), poziomicy i kątownika. Dodatkowo warto zabrać też latarkę oraz jeżeli mamy taką możliwość dalmierz.

Najczęstsze wady techniczne. Co należy sprawdzić przy odbiorze technicznym?

1) Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest mierzenie i sprawdzenie zgodności mieszkania z umową. Po dokładnym wymierzeniu każdego z pomieszczeń należy porównać wyniki z planem mieszkania pamiętając o dopuszczalnym marginesie błędu. Nie zapominajmy też o wnękach!

2) Następnie sprawdzamy pion ścian, poziom wylewki oraz kąty na ich styku (powinny być proste, chyba że projekt zakładał inaczej). Do tego posłużą nam poziomica i kątownik. Warto też zwrócić uwagę na równo rozłożony tynk, nie powinien mieć żadnych zgrubień i wybrzuszeń. Wylewki powinny mieć tzw. dylatację, a więc szpary wzdłuż ścian oraz pomiędzy pomieszczeniami, gdyż jest to gwarancją ich prawidłowej pracy.

3) Kolejnym krokiem jest kontrola okien i drzwi. Podstawową sprawą jest sprawdzenie czy chodzą lekko oraz czy otwierają się i zamykają prawidłowo. Możesz też w bardzo prosty sposób sprawdzić ich szczelność. Zamykając je włożyć kartkę między ramę i futrynę – nie powinno być możliwości swobodnego wyjęcia kartki po zamknięciu skrzydła. Nie zapominajmy też o parapetach i balkonach. Najważniejszą czynnością jest tu sprawdzenie ich spadku. W obu wypadkach niewłaściwy spadek może spowodować zalewanie mieszkania.

4) Teraz możemy przejść do instalacji. Instalację wentylacyjną możemy sprawdzić za pomocą zapalniczki lub zapałek. Płomień po przyłożeniu do otworu wentylacyjnego powinien odchylić się w jego stronę. To oznacza doby ciąg wentylacyjny. Kolejna jest instalacje elektryczna. Najpierw sprawdzamy czy układ gniazdek i punktów świetlnych zgadza się z projektem. Następnie należy sprawdzić jej działanie. Najlepszym sposobem jest zamontowanie we wszystkich punktach świetlnych oprawek z żarówkami i zapalić je wszystkie na raz. Kontrola instalacji wodnej, grzewczej i gazowej nie jest już takie proste. Tu powinniśmy się skupić na sprawdzeniu układu punktów wodnych i kanalizacyjnych oraz umiejscowieniu grzejników.

Protokół odbioru technicznego mieszkania.

Protokół odbioru to kilkustronicowy dokument, który jednoznacznie potwierdza odbiór mieszkania. To właśnie tu powinny zostać zapisane wszystkie znalezione przez nas usterki. Nie zgadzajmy się na ustalenia ustne i zapewnienia, że wady zostaną naprawione. Później bardzo ciężko będzie nam to wyegzekwować. Dodatkowo, powinien się tam znaleźć termin w jakim czasie deweloper podejmie się usunięcia ewentualnych usterek. Jeżeli lokal ma wady, które uniemożliwiają lub utrudniające korzystanie z niego to nie podpisujmy protokołu!

Prawo rękojmi.

Podpisanie protokołu nie oznacza jednak, że w przypadku wykrycia w czasie późniejszym wad mieszkania będziemy je musieli usuwać na swój koszt. Prawo rękojmi gwarantuje właścicielowi mieszkania kupionego od dewelopera możliwość dochodzenia swoich praw jeszcze przez 3 lata od momentu odebrania mieszkania.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Developergo Sp. z o.o. z siedzibą przy Mickiewicza 48 lok. 205, 15-232 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres kontakt@developergo.pl… czytaj więcej