Umowa rezerwacyjna – rezerwacja mieszkania u dewelopera.

Zakup mieszkania możemy podzielić na kilka istotnych etapów. Mogą się one różnić ze względu na stopień zaawansowania budowy danej inwestycji. Zazwyczaj pierwszym krokiem wiążącym kupującego i dewelopera jest podpisanie umowy rezerwacyjnej. Czym jest i po co podpisujemy taką umowę?

Co to jest umowa rezerwacyjna?

Tak zwana umowa rezerwacyjna jest umową warunkową, w której stronami są przyszły nabywca nieruchomości oraz deweloper. Zawierana jest ona jako typ umowy przedwstępnej, przed zawarciem umowy deweloperskiej i aktu notarialnego  przenoszącego własność nieruchomości na nabywcę.

Po co właściwie podpisujemy umowę rezerwacyjną?

Głównym powodem dla którego nabywcy decydują się na podpisanie umowy rezerwacyjnej jest gwarancja, że wybrane przez kupującego mieszkanie nie zostanie sprzedane innej osobie, w czasie dopełniania przez niego  formalności związanych z zakupem. Dokument ten daje potencjalnemu nabywcy czas na podjęcie ostatecznej decyzji oraz ewentualne załatwienie formalności związanych z kredytem. Umowa taka nie zobowiązuje jednak stron do późniejszego zawarcia umowy przeniesienia własności nieruchomości.

Ile kosztuje umowa rezerwacyjna?

Podpisując umowę rezerwacyjną należy liczyć się z opłatą, która zazwyczaj jej towarzyszy. Kwota, którą trzeba przygotować na ten cel to kilka procent wartości nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani. Nie należy jednak traktować jej jako dodatkowego wydatku gdyż w chwili podpisania umowy przedwstępnej zaliczana jest na poczet ceny mieszkania. W przypadku kiedy z jakiegoś powodu potencjalny nabywca nie zdecyduje się na podpisanie umowy przedwstępnej, może ubiegać się o zwrot całości lub części wniesionej opłaty (w zależności od zapisów w umowie).

Zaliczka i zadatek.

W zależności od treści umowy przygotowanej przez dewelopera może ona mieć formę zaliczki lub zadatku. Różnica między nimi jest jednak znaczna. W przypadku odstąpienia od umowy kwota wpłacana tytułem zaliczki jest w całości zwrotna. Zadatek, w przypadku niewykonania umowy, nie podlega zwrotowi. Oznacza to, że wycofując się z podpisanej umowy rezerwacyjnej deweloper ma prawo zachować opłatę wpłaconą w celu zabezpieczenia umowy.

Jakie informacje powinna zawierać?

O treści umowy rezerwacyjnej zazwyczaj decyduje deweloper. Jednak potencjalny nabywca powinien zadbać, aby znalazły się w niej najważniejsze elementy takie jak dokładny opis nieruchomości (określający lokalizację inwestycji, metraż mieszkania, piętro na którym się znajduje itd.), wstępna cena, harmonogram realizacji inwestycji oraz czas na jaki umowa obowiązuje.

Podsumowując, przed zawarciem umowy rezerwacyjnej należy dokładnie przeanalizować umowę i zwrócić uwagę na:

  • szczegółowy opis nieruchomości (dokładne sprawdzenie opisu ze stanem faktycznym),
  • w jakim celu zawierana jest dana umowa rezerwacyjna i na jaki okres czasu,
  • jakie są prawa i obowiązki stron umowy,
  • czy z tytułu zawarcia umowy rezerwacyjnej nabywca ma wpłacić opłatę rezerwacyjną (jeżeli tak to w jakiej formie),
  • co dzieje się z pieniędzmi wpłaconymi przez klienta w przypadku niezawarcia umowy deweloperskiej.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Developergo Sp. z o.o. z siedzibą przy Mickiewicza 48 lok. 205, 15-232 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres kontakt@developergo.pl… czytaj więcej