Zakup nowego mieszkania od dewelopera – krok po kroku.

Zakup nowego mieszkania od dewelopera możemy podzielić na 9 etapów:

Etap 1.

Jeśli zdecydowałeś się na zakup nowego mieszkania masz możliwość wyboru mieszkania niemalże „szytego na miarę”. Wybierz gdzie chciałbyś mieszkać, w końcu lokalizacja to decydujący parametr zakupu. Odpowiedź sobie na pytanie jakiego mieszkania potrzebujesz teraz i czy spełni ono Twoje potrzeby w przyszłości. Określ ilość pokoi, powierzchnię, rozkład pomieszczeń, cena, itp. Oceń swoje możliwości finansowe zakupu. Jeśli korzystasz z kredytu oszacuj jaka jest maksymalna wysokość rat, które wytrzyma Twój domowy budżet.

Etap 2.

Sprawdź wybraną inwestycję i dewelopera. Dzięki ustawie deweloperskiej masz prawo zażądać od sprzedawcy prospektu informacyjnego inwestycji. Znajdziesz w nim informacje jakie doświadczenie ma deweloper, czy nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie egzekucyjne, jaki jest status prawny działki – czy jest obciążona, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek, czy w promieniu 1 km planowane są inwestycje infrastrukturalne (np. nowe drogi, oczyszczalnie ścieków, spalarnie itp.), czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia, jaki jest termin zakończenia inwestycji i przeniesienia prawa własności nieruchomości, kto finansuje budowę i jak zabezpieczone są interesy nabywców (np. który bank prowadzi rachunek powierniczy).

Etap 3.

Jeśli musisz posiłkować się zewnętrznym źródłem finansowania zakupu sprawdź swoją zdolność kredytową, najlepiej w kilku bankach lub u doradcy finansowego, który ma przegląd rynku kredytowego. Na wynik zdolności kredytowej wpływa cały czynników, są to m.in: wysokość uzyskiwanych dochodów, liczba osób na utrzymaniu, suma kosztów i opłat ponoszonych każdego miesiąca np. koszty utrzymania, jak również wysokość rat kredytowych, limitów kart kredytowych, czy innych zobowiązań wobec banków. Nie bez znaczenia będzie również Twoja historia kredytowa bądź jej brak.

Etap 4.

Podpisz umowę rezerwacyjną, która chociaż nie jest uregulowana w tzw. ustawie deweloperskiej, to tak jak każda inna umowa podlega ochronie konsumenckiej. Umowa określa warunki, od wystąpienia których nabywca i sprzedający uzależniają zawarcie późniejszych umów (np. uzyskanie kredytu przez nabywcę). Jej dokładna analiza przed podpisaniem może pomóc uniknąć przykrych niespodzianek. Zdarza się, że zamiast umowy rezerwacyjnej deweloper oferuje inne rozwiązanie np. umożliwiając kilku lub kilkunastodniową bezpłatną rezerwację lokalu, która daje klientowi pierwszeństwo zakupu wybranego mieszkania.

Etap 5.

Jeśli planujesz skorzystać z kredytu złóż wnioski kredytowe. Złożenie dwóch, a nawet trzech wniosków kredytowych pozwoli Ci wybrać najlepszą już nie tylko ofertę, a decyzję kredytową. I chociaż istnieje możliwość wcześniejszej spłaty/nadpłaty kredytu lub przeniesienia go do innego banku to warto na chłodno przeanalizować szczegóły decyzji kredytowej i móc porównać ją z innymi decyzjami. W końcu to wybór na lata. Ponadto zwiększa to prawdopodobieństwa uzyskania kredytu, jeśli w którymś z banków analitycy dojdą do wniosku, że przyznanie Ci kredytu wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

Etap 6.

Podpisz przedwstępną umowy deweloperską. Koniecznie przed jej podpisanie uzyskaj brakujące informacje i przemyśl wszystkie aspekty zakupu. Jeśli cena nie podlega negocjacjom, zastanów się nad elementami transakcji, które mogą być niewielkim kosztem dla dewelopera, ale mają wartość dla Ciebie np. elastyczne warunki płatności, wykonanie dodatkowych prac (np. zmiany w instalacji elektrycznej, przestawienie ścianek działowych). Ustal termin realizacji umowy oraz wysokość kar za zwłokę. W umowie znajdziesz informacje o terminie przekazania lokalu, skutkach ewentualnej zmiany terminu zakończenia inwestycji, warunkach rozliczenia ewentualnych niezgodności z projektem, terminach i warunkach odbioru lokalu, konsekwencjach wycofania się z zawartej umowy.

Etap 7.

Jeśli dotyczyły Cię punkty 3 i 5 pora podpisać umowę kredytową. Wiele się pisze i mówi o konieczności czytania umów. W przypadku umowy kredytowej ma to ogromne znaczenie. Dokładne przeczytanie, wynotowanie pytań dotyczących wszelkich niejasności, sprawdzenie spójności umowy kredytowej ze wcześniejszą decyzją kredytową, a nawet skonsultowanie się ze specjalistą w osobie doradcy finansowego i/lub radcy prawnego jest po prostu koniecznością.

Etap 8.

Po wpłacie środków własnych i pochodzących z kredytu czas na odbiór mieszkania. Uzyskaj od inwestora formalne potwierdzenie daty odbioru technicznego. Przeprowadź odbiór techniczny. Wiele osób zabiera ze sobą eksperta budowlanego. Jeśli nie planujesz takiego rozwiązania zaproś przynajmniej kogoś z rodziny lub znajomego. Upewnij się, że wszystkie usterki są spisane w protokole odbioru technicznego i ustal termin ich usunięcia. Podpisz protokół odbioru i dopilnuj, by przedstawiciel dewelopera również to zrobił.

Etap 9.

Nareszcie pora na podpisanie umowy ostatecznej, która przenosi na Ciebie własność lokalu odbywa się u notariusza. Może ono nastąpić dopiero wówczas, gdy budynek będzie gotowy i oddany do użytkowania. Jeśli zaciągnąłeś kredyt, po zakończeniu transakcji powinniśmy złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie hipoteki na rzecz banku. Pamiętaj o ubezpieczeniu nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Developergo Sp. z o.o. z siedzibą przy Mickiewicza 48 lok. 205, 15-232 Białystok (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres kontakt@developergo.pl… czytaj więcej